Imikule toa loomine on tulevaste vanemate üks ilusamaid ülesandeid. Samas, eriti esimese lapse puhul on see ka suur küsimusi täis muutus. Meie juures saad aga sellega hõlpsalt hakkama!
Vaata, milline mööbel on beebile kõige sobivam, kuidas poisi ja tüdruku tuba sisustada või tuba korrastada. Lisame ka praktilise kontrollnimekirja, tänu millele ei unusta Sa ühtegi varustust, ja pildigalerii veelgi rohkema inspiratsiooni saamiseks.
Vali oma lapse tuppa looduslikest materjalidest mööbel.
Keskendu praktilisusele: vali mööbel ja aksessuaarid, mis on valmistatud vastupidavatest materjalidest ja on pestavate pindadega, mis säästavad koristamisele kuluvat aega. Oluline on ka piisav hoiuruum.
Minimalism on võtmetähtsusega: ära täida ruumi ebavajalike seadmetega. Loo kingituste loend, mida saad pere ja sõpradega jagada, et nad saaksid vältida dubleerimist ja saada asju, mida Sa tõesti kasutad.
Mõtle oma õdedele-vendadele: kui Sul on juba vanem laps, loo ruum ka tema jaoks. Koos mängimine ja vanema õe-venna kaasamine edendab laste ühtekuuluvust.
Mängunurk on hädavajalik: loo mänguala, kus mänguasjad on saadaval isegi väikelastele. Praktilised on mänguasjade hoiukastid, mida lapsed saavad ise hõlpsasti kasutada.
Turvaline ruum: veendu, et ruum oleks turvaline – kata sahtlid, eemalda ohtlikud esemed ja vali stabiilne mööbel, mis ei saa last kahjustada. Kui Sinu laps magab Sinu voodis, kaalu ka voodiäärise hankimist.
Ära unusta mugavust: lisaks funktsionaalsusele pööra tähelepanu meeldivale atmosfäärile. Vali mahedad värvid ja rahustavad kaunistused, mis loovad harmoonilise keskkonna rahulikuks uneks ja puhkamiseks.
Hoia mähkimisala käeulatuses: aseta mähkimislaud võrevoodile võimalikult lähedale ja varusta see kõigi vajalike asjadega, nagu mähkmed, salvrätikud ja kreemid. See säästab Sinu aega ja vaeva öise vahetamise ajal ning Sul on kõik alati käepärast.
Ära aseta võrevoodit akna alla.
Veendu, et ruum on turvaline.
Esimestel elunädalatel magavad vastsündinud võrevoodis kuni 18 tundi, mistõttu on selle valimisel oluline keskenduda mitmele turvalisusega seotud punktile:
Paiguta võrevoodi nii, et see ei jääks temperatuurikõikumiste tõttu akna või küttekeha lähedusse. Samuti kontrolli, kas tänavalaternate valgus langeb öösel võrevoodile. Kui plaanid võrevoodi oma voodi kõrvale panna, otsi eemaldatava küljega tüüpe.
Ära unusta, et imikute ja väikelaste võrevoodisse ei tohiks asetada tavalisi patju. Väikesed imikud ei suuda oma pead toetada ja seega on lämbumisoht. Külmetuse korral võid midagi ühele voodipoolele toetada, kuid ära pane midagi otse lapse pea alla.
Laste mööbli puhul kasutatav värv peab olema tervisele ohutu.
Voodil peaks olema praktiline reguleeritava kõrgusega võre.
Imikutoas peaks olema ka mähkimislaud. Saad valida hõlpsasti teisaldatavate ja kokkupandavate laudade või vahetatava kinnitusega kummutite vahel.
Enne ostmist mõtle esmalt läbi, kuhu soovid mähkimislaua asetada, kui palju Sul selle jaoks ruumi on ja kas soovid seda päeva jooksul korteris või majas erinevatesse kohtadesse teisaldada.
Väikestesse korteritesse suur mähkimislaud ei sobi, pigem sobib kokkupandav laud või eraldi mähkimisalus. Alternatiiviks on ka seinale kinnitatav mähkimislaud, mis on hingedega ja mida saab paigutada mis tahes kõrgusele.
Mähkimislaual on palju hoiuruumi kõigi Sinu vajaduste jaoks.
Väikeste korterite puhul võib olla sobivam kokkupandav mähkimisalus või eraldi mähkimismatt.
Lisaks võrevoodile ja mähkimislauale ära unusta riidekappi või kummutit beebiriiete, voodipesu, mähkmete või esimeste mänguasjade jaoks. Mõtle sellele, et kuigi Sulle piisab praegu mõnest kummuti sahtlist, siis hiljem tegeled üha suurenevate mänguasjade kogustega. Erinevad riidest või kõrtest mänguasjakorvid või laste panipaigad.
Vali parim mööbel, mis kasvab koos lapsega.
Lapsed õpivad varases eas sensoorse taju kaudu. Veendu, et beebituba pakuks erinevaid stiimuleid nägemiseks, puudutamiseks, kuulmiseks ja haistmiseks. Värvilised mänguasjad, erinevad kangatekstuurid ja turvalised esemed, mida lapsed saavad uurida, on suurepärased viisid nende sensoorse arengu soodustamiseks.
Lastevaibad neelavad lööke ja toimivad soojusisolatsioonina.
Hoia tuba korras mänguasjakorvide või hoiukastidega.
Mängutekid toetavad peen- ja jämedate motoorsete oskuste ning meelte arengut.
Vastsündinu jaoks vali lihtne lastetoa maal. Seintel peaks olema ühtlane värv. Kasuta värvimisel näitekspastelseid toone, mis sobivad nii tüdrukule kui poisile ja on rahustava toimega. Eelkõige ei tohiks keskkond häirida.
Juba väikelapseeas saad tuba elavdada tapeedi, kleebiste või kontrastsete värvidega. Oota veel veidi maalide ja seinakaunistustega. Väike beebi ei tunne ära, mis on pilt või seinakaunistus ja mis mitte. Tegelased või loomad võivad teda hirmutada.
Beež värv toob tuppa soojust ja hubasust.
Hall värv annab ruumile kaasaegse ja märkamatu ilme.
Lapse eest hoolitsedes veedad temaga beebitoas palju aega. Mugav imetamistool, imetamispadi, väike laud varustuse hoidmiseks või isegi väike voodi, kus saad öösel puhata, võivad olla väga kasulikud. Pea meeles, et kõik vajalik on käepärast ja saad nautida iga hetke koos oma lapsega.
Lapsed kasvavad kiiresti, seetõttu on oluline, et ruum oleks paindlik ja saaks kohaneda nende muutuvate vajadustega. Kaalu mööblit, mida saab kergesti muuta või asendada. Näiteks lastevoodiks ümber kujundatav võrevoodi või reguleeritavate riiulitega kapid. Kvaliteetsesse ja universaalsesse mööblisse investeerimine tasub end tulevikus kindlasti ära.
Õige valgustuse loomine lastetoas nõuab eri tüüpi valgustite kombineerimist, et luua nii praktiline kui ka rahustav keskkond. Päevaste tegevuste jaoks mõeldud laevalgustus, öine hämar valgustus rahulikuks uneks ja täiendavad lambid või valguskaunistused võivad töötada koos, et luua beebile ideaalne ruum.
Turvalisuse tagamine beebitoas hõlmab mitmeid olulisi meetmeid. Mööbel peab olema stabiilne, seinale kinnitatud ja ilma teravate servadeta, elektripesad peavad olema kaitstud ja kaablid turvaliselt peidetud. Akendel peaksid olema turvalukud ja uksed peaksid olema löögikindlad.
Lelud peaksid olema valitud ilma väikeste osadeta ja valmistatud mittetoksilistest materjalidest, samas kui hoiukastid ei tohiks kujutada endast vigastusohtu. Libisemiskindlad vaibad, vooditõkked ja turvaline valgustus, sealhulgas LED-valgustus, vähendavad kukkumis- ja põletusohtu. Turvalisuse suurendamiseks võib kasutada beebimonitore ja suitsuandureid.
Mustvalged mänguasjad on vastsündinute jaoks väga olulised, sest nende silmanägemine on alles arenemas ja nad tajuvad kõige paremini musta ja valge kontrasti. Need mänguasjad aitavad stimuleerida nägemist, edendada ajutegevust ja arendada kognitiivseid oskusi, nagu äratundmine ja keskendumine. Lapse must-valge mustri jälgimine parandab ka silmade koordinatsiooni ja motoorikat. Lisaks loovad need rahulikku keskkonda, mis võib vastsündinutele olla vähem häiriv kui värvilised mänguasjad, aidates seega paremini kaasa nende üldisele arengule.