Aed kuni 20% soodsamalt | Säästa juba täna →
5 € teileRegistreerumineSisselogimineOstukorvMenu

Valgustuse valimise juhend

Valgus loob ruumi atmosfääri ja vastutab selle eest, kuidas me end seal tunneme. Siiski jäetakse see oluline element sisustamisel sageli tähelepanuta. Kuidas seda maksimaalselt ära kasutada ja mida selle valikul vältida? Juhendame teid valgustite põhitüüpide ja oluliste kontseptsioonide osas ning anname lõpuks nõu, mida millisesse ruumi paigutada.

Valgustuse tüübid

Nii palju valikuid, eks ole? Olge mureta, me tutvustame teile põhilisi valgustite tüüpe ja anname nõu, millise peaksite endale valima.

Ripp- ja laevalgustid

Rippvalgustite all mõeldakse tavaliselt klassikalisi lühtreid, mis riputatakse lakke. Need sobivad ruumidesse, mille laed on kõrgemad kui 3 m. Kui teie laed on madalamad või kui teile ei meeldi lühtrid, siis otsige laevalgustid või lae külge kinnitatavad valgustid, näiteks kohtvalgustid, torud, konsoolid ja ribasüsteemid. Seda tüüpi valgustid on sagedamini kasutusel kui lühtrid, sest nii saab valguse suunata õigetesse kohtadesse.

Seinavalgustid

Valgusvoog: Unustage vatid, luumenid on olulisemad. Põhivalgustuseks sellistes ruumides nagu magamistoad ja elutoad soovitatakse 100 luumenit ruutmeetri kohta. "Töötavates" ruumides, nagu tööruum, köök või vannituba, on kuni 300 luumenit ruutmeetri kohta ideaalne.

Valguse temperatuur: See võib mõjutada teie meeleolu, teie tähelepanuvõimet ja atmosfääri ruumis. Seega ärge alahinnake valikut. Valguse temperatuur on antud kelvinites (K) ja selleks peate meeles pidama vaid lihtsat reeglit: mida rohkem kelvineid, seda külmem, isegi sinisem on valgus.

  • Soe valge (1000 - 3500 kelvinit): kollakas kuni oranžikasvalge toon, mis sobib puhkamiseks ja lõõgastumiseks.
  • Neutraalne valge (3500 - 5000 kelvinit): vastab päevavalguse värvusele. Kasutage tavaliste tegevuste või õppimise puhul.
  • Külm valge (5000 - 8000 kelvinit): võib olla kergelt sinaka varjundiga. Sobib ideaalselt kontoritesse ja töökodadesse.

Kaudne vs. hajutatud valgus
Kaudne valgustus koondab valguse konkreetsesse suunda. Sellist valgustust kasutatakse väiksema ala esiletõstmiseks, näiteks töölauale suunatud lamp või ehk üksikute trepiastmete valgustamine. Otsevalgustust võib kasutada ka kaunistuste esiletõstmiseks, mille üle olete uhke.

Hajutatud valgus seevastu valgustab laia ruumi. Sellise valguse puhul on valgus hajutatud, selle asemel et keskenduda konkreetsele alale. See tagab kogu ruumi ühtlase valgustuse.

Põrandalambid

Ideaalne kohtades, kus ei ole vaja laevalgustit sisse lülitada. See võib seista voodi või diivani kõrval, toanurgas või teie lemmiku lugemistooli juures. Lamp annab lugemiseks piisavalt valgust, ilma et see oleks tarbetult pimestav. Eeliseks on see, et saate seda soovi korral ümber paigutada. Lihtsalt jälgige juhtme pikkust.

Laualambid

Tahvelvalgustid sobivad suurepäraselt nii töö- ja söögilauale kui ka öökapile. Mõned lambid töötavad ilma juhtmeta, nii et neid on lihtne kaasas kanda ja juhe ei riku üldist väljanägemist. Nad annavad valgust töötamiseks ja lugemiseks, lisaks on nad suurepärased kodused aksessuaarid.

Kerge sõnastik: milliseid parameetreid valgustite puhul jälgida ja miks

Valiku tegemisel pidage meeles, et valgustid on mõeldud eelkõige eri tüüpi ruumide piisavaks ja sobivaks valgustamiseks. Disain ja hind mängivad rolli, kuid eelkõige vaadake esmalt nende funktsionaalsust. Nende oluliste parameetrite ja mõistete tundmine aitab teil teha õige valiku.

Võimsus: Võimsus näitab ajaühiku kohta tarbitud energiakogust. Lihtsamalt öeldes mõjutab see seda, kui palju te kasutatava elektri eest maksate. Valgusti võimsus antakse vattides (W) ja see määrab valgusti valgustugevuse. Kui otsite maksimaalset valgustugevust, otsige maksimaalset vattide arvu. Siiski tuleb arvestada suurema energiakuluga.

Valgusvoog. Kui pirn vananeb, väheneb ka selle valgusvoog, kuid näiteks LED-pirnide puhul langeb see vaid umbes 70%. Valgusvoog pakub huvi ka siis, kui tahame ühe pirni välja vahetada. Sel hetkel tuleb otsida ligikaudu sama valgusvoo väärtust. See on esitatud luumenites (lm).

Katvuse hinnang: Näitab, mil määral vesi või võõrkehad ei tungi sisse. Seetõttu pakub kaitseaste erilist huvi vannitoas, köögis või välistingimustes. Otsige parameetritest IP-märgistust ja kahte numbrit. Esimene näitab vastupidavust võõrkehade sissetungile ja teine number vastupidavust veele. Kõrgeim võimalik hinnang on IP 69.

Standardsete siseruumide valgustite puhul piisab IP 20-st. Vannitubade jaoks, kus on niiske ja vesi kondenseerub lae lähedale, valige IP 44. Kui vannitoas on aga hea ventilatsioon, piisab lae puhul IP 21-st. Kohtades, kus valgusti võib kokku puutuda veega, näiteks vanni kohal või duši lähedal, hankige valgusti IP 68.

Kiire ekskursioon läbi lambipirnide maailma Bonamis

Tänapäeval on kõige sagedamini saadaval LED-lambid. Need tarbivad sarnaselt energiasäästupirnidega energiat, on pika elueaga ja süttivad kiirelt. Võrreldes tavaliste pirnidega toodavad nad peamiselt valgust ja peaaegu minimaalselt soojust. LED-pirnid ei sisalda elavhõbedat ja neid on mitmesuguseid valgusvärve alates soojast kuni jaheda valguseni. Samuti taluvad nad sagedast sisse- ja väljalülitamist. LED-pirnidel võib olla kõrgem ostuhind, kuid kõigi nende eeliste juures on investeering seda väärt.

Samuti on praegu populaarsed filamentpirnid, mis peaksid jäljendama klassikalisi halogeenpirne, ainult et neil on LED-pirnide energiasäästu eelised. Need sobivad valgustitesse, kus kogu pirn on avatud, mis muudab disaini silmapaistvaks.

Aluse ja keermega: Kui kavatsete pirni kruvida või ühendada pirni valgustiga, peavad valgusti ja pirn olema sama aluse või keermega, et need omavahel sobiksid. Traditsioonilisel hõõglambil on enamasti suurem E27 keere. Harvemini näete väiksema keermega E14 pirne. Kohtvalgustite puhul on tüüpiline sokkel GU10 või G9.

Valgusvoog: Unustage vatid, luumenid on nüüd olulisemad. Põhivalgustuseks sellistes ruumides nagu magamistoad ja elutoad soovitatakse 100 luumenit ruutmeetri kohta. "Töötavates" ruumides, nagu tööruum, köök või vannituba, on kuni 300 luumenit ruutmeetri kohta ideaalne.

Valguse temperatuur: See võib mõjutada teie meeleolu, teie tähelepanuvõimet ja atmosfääri ruumis. Seega ärge alahinnake valikut. Valguse temperatuur on antud kelvinites (K) ja peate meeles pidama vaid lihtsat reeglit: mida rohkem kelvineid, seda külmem, isegi sinisem on valgus.

  • Soe valge (1000 - 3500 kelvinit): kollakas kuni oranžikasvalge toon, mis sobib puhkamiseks ja lõõgastumiseks.
  • Neutraalne valge (3500 - 5000 kelvinit): vastab päevavalguse värvusele. Kasutage tavaliste tegevuste või õppimise puhul.
  • Külm valge (5000 - 8000 kelvinit): võib olla kergelt sinaka varjundiga. Sobib ideaalselt kontoritesse ja töökodadesse.

Kaudne vs. hajutatud valgus
Kaudne valgustus koondab valguse konkreetsesse suunda. Sellist valgustust kasutatakse väiksema ala esiletõstmiseks, näiteks töölauale suunatud lamp või ehk üksikute trepiastmete valgustamine. Otsevalgustust võib kasutada ka kaunistuste esiletõstmiseks, mille üle olete uhke.

Hajutatud valgus seevastu valgustab laia ruumi. Sellise valguse puhul on valgus hajutatud, selle asemel et keskenduda konkreetsele alale. See tagab kogu ruumi ühtlase valgustuse.

Mida ei tohi unustada valgustuse valimisel

Remonditöödel alahindavad inimesed sageli valgustust. Nad panevad keset tuba lühtri, nurka lambi ja kogu loovus kustub. Nõrk valgustus põhjustab depressiooni, tugev valgustus närvilisust. Õige valgustus ei teki lihtsalt. Nii et vaatame, milliseid põhimõtteid peaksite iga ruumi sisustamisel järgima.

Mitu valgustuse kihti

Ruumis peaks olema peamine valgusallikas - tavaliselt lae- või rippvalgusti, mida peaks täiendama töövalgustus, milleks võib olla põrandalamp lugemiseks, LED-riba töölaua kohal jne. Ruum näeb veelgi hubasem välja, kui täiendame seda dekoratiivse valgustusega, mis võib esile tõsta huvitavaid elemente interjööris, näiteks maali, skulptuuri, vaasi jne.

Õige valguse hajutamine

Et ruum näeks välja pehme ja meeldiv, tuleks vältida karme varjusid. Seega on oluline töötada varjudega, et hajutada peamist valgusallikat, mis on kindlasti visuaalselt meeldivam. Kui soovime valida valgusti ilma varjudeta, on soovitav haarata vähemate luumenitega pirn või toonitud klaas.

Valguse värvuse ühtlustamine ruumis

Kui meil on ruumis mitu valgusallikat, peaksime valima sama või väga sarnase värvi (K). Nii näeb ruum välja ühtlane ja valgusallikad täiendavad üksteist.

Valgustus ruumide kaupa

Köögi valgustus

Köögis on vaja vähemalt kahte valgusallikat - keskvalgustit ja töövalgustit. Keskne valgustab kogu kööki ja on ideaalis laevalgusti. Soovitame valida sellise, mille valguse saate suunata köögi olulistele osadele (nt köögikapid). Ideaalsed on kohtvalgustid. Lühtreid ei tohiks paigutada kõrgemale kui köögisaare või söögilaua kohale, kui see on teie köögi osa.

Lisavalgusti peaks siis valgustama tööpinda, et oleks selgelt näha kõiki toiduvalmistamisel olevaid maiuspalasid. Selleks võib olla ülemiste köögikappide alla paigutatud LED-riba või luminofoorlamp. Pidage meeles, et töövalgus peaks asuma silmade kõrgusest allpool.

Vannitoa valgustus

Ruumis peaks olema peamine valgusallikas - tavaliselt lae- või rippvalgustus, mida peaks täiendama töövalgustus, milleks võib olla põrandalamp lugemiseks, LED-riba töölaua kohal jne. Ruum näeb veelgi hubasem välja, kui täiendame seda dekoratiivse valgustusega, mis võib esile tõsta huvitavaid elemente interjööris, näiteks maali, skulptuuri, vaasi jne.

Elutoa valgustus

Elutuba toimib puhkeruumina või on selles olemas täiendav töönurk või söögilaud. Seetõttu peate endale selgeks tegema, mida kõike on vaja elutoas valgustada. Iga tegevus nõuab erinevat lähenemist ja erinevat valgustust.

Keskvalgusti ja lamp peaksid ilusti kokku sobima - nii disaini kui ka valgusti enda värvi poolest. Intiimse ja rahustava atmosfääri loomiseks vali väiksemad, üksteist täiendavad valgustid, näiteks seina- ja laualambid.

Söögitoa valgustus

Siin on pearoog ja muidugi külalised. Ja kõik peaks olema lihtsasti nähtav. Seetõttu on ideaalne valida söögisaali lühter, mis on proportsionaalne söögilaua suurusega. See peaks rippuma otse laua kohal ja olema suunatud allapoole. Söögitoas võite endale lubada, et see riputatakse veidi madalamale kui tavaliselt. Ideaalis peaks lühtri asukoht olema 75-90 cm söögilauast. Kõrgemate lagedega ruumides võib see olla veelgi kõrgemal. Kuid olge ettevaatlik pirnide valiku osas. Hajutatud valgus sobib söögituppa paremini.

Bonami nipp!
Kui te ei ole kindel, kui kõrgele te lühtri söögilaua kohale riputama peaksite, paigutage laua äärde kõige pikem pereliige. Lühter peaks olema tema silmade kõrgusel.

Magamistoa valgustus

Ka siinkohal mõelge ruumi funktsioonile. Magamistoas ei ole vaja valida domineerivat valgustust. Aga kui te valite selle, ärge unustage hämardamisfunktsiooni, mida saate siin kindlasti kasutada. Näiteks erinevates suundades helendav laevalgusti on suurepärane võimalus. Kui teile meeldib voodis lugeda, siis oleks hea valida voodi kõrval olev väike külgvalgusti või selle kohal olev kohtvalgusti.

Praktiline on ka LED-riba paigutamine voodi alla. See on eriti kasulik öösel, kui teil on vaja valgust sisse lülitada, kuid te ei taha, et valgus teid pimestaks.

Välisvalgustus

Tänu väliskaunistuste või valguskettidele ei pea te pärast päikeseloojangut oma lemmiknurgast rõdul või aiast lahkuma. Valides peate lihtsalt jälgima valgustite ohutust, mis on sageli ilmastikuoludele vastavad. Keskenduge eelkõige kaitseastmele (IP-kaitse), mis ütleb, kui vastupidav on valgusti võõrkehade ja vedelike sissetungimise suhtes. Kõige sobivam on IP 44 kuni IP 68.