15% allahindlus koodiga KEVAD15 | Ainult südaööni →
-20% Flair Rugs vaipadelt koodiga FLAIR20 | Säästa juba täna →
5 € teileRegistreerumineSisselogimineOstukorvMenu

Kuidas vaipa valida

Mööbliesemeid on palju, nii et need, kellel ei ole selget ettekujutust oma unistuste vaibast, võivad valiku tegemisel segadusse sattuda. Erinevad materjalid, tootmismeetodid, vaibatöötlus ja kiudude tihedus määravad iga vaiba erinevad omadused.

Õppige koos meiega, et see ükskord selgeks teha. Me garanteerime, et valik ise saab olema kui jalutuskäik pargis.

Enne vaiba valimist

Mõtle kõigepealt läbi, milleks vaipa soovid ja kui palju oled valmis sellesse investeerima. Seejärel on palju lihtsam valida materjali, stiili ja kvaliteeti nende kriteeriumite järgi. On erinevus, kas otsid vastupidavat vaipa kööki või esikusse, kus sa eeldad, et see määrdub ja vajab sagedasemat hooldust, või luksuslikku pehmet vaipa magamistuppa ja elutuppa.

5 põhjust, miks soetada tükivaip

  • Hoiab soojust
  • Vaigistab müra
  • Teeb toa hubaseks
  • Hülgab tolmu
  • Suurendab turvalisust (ei libise)

Materjalid

Õige materjali valimine erinevate ruumide ja eesmärkide jaoks on sinu pikaajalise rahulolu alfa ja oomega teie valitud esemetega. Iga materjal käitub täiesti erinevalt, nii et põhiliste omaduste tundmine hoiab ära pettumuse.

Looduslikud materjalid

Puuvill
Puuvillased vaibad on meeldivad nii puudutusele kui ka jalale. Seetõttu sobivad need ideaalselt nii voodisse kui ka diivanile. Kuigi puuvillakiud on plekkide suhtes altimad, tasakaalustab seda asjaolu, et puuvillaseid vaipu on lihtne puhastada. Pane tähele, puuvill ei ole värvikindel, see tuhmub päikese käes.
Džuut

Džuudist saadud lütsikiud on kõrge tugevuse, hingavuse, antistaatiliste omaduste ja niiskes keskkonnas vähese venivuse poolest. Te hindate selle materjali lihtsat hooldust (lihtsalt raputage tolm välja) ning selle suurepäraseid soojus- ja heliisolatsiooniomadusi. See neelab õhuniiskust ja sobib seetõttu paremini madala õhuniiskusega ruumidesse. Vannitoa või terrassi õhk ei saaks sellisest vaibast kasu.

Mererohi

Sulle meeldivad sellest looduslikust kiust valmistatud vaibad mitte ainult nende täiesti sooja ja loodusliku välimuse, vaid ka suure vastupidavuse poolest, mistõttu sobivad need koridoridesse ja saalidesse. Teisest küljest ei soovita me neid paigutada kõrgema niiskusega kohtadesse.

Vill

Hästi hooldatud villavaip kestab suurepärases seisukorras sõna otseses mõttes aastakümneid. Vill on pehme ja mugava puudutusega, mustuse- ja kulumiskindel. Tänu oma võimele siduda ja vabastada niiskust, suudab see säilitada ruumis loomuliku atmosfääri. Kui teil on võimalus, tasub kindlasti investeerida kvaliteetsesse villavaipa.

Uhiuus villavaip võib hakata karvu heiskama, mis on täiesti okei ja läheb peagi üle.

Viskoos

Seda toodetakse keemilise töötlemise teel teatud puuliikide tselluloosist. Seda nimetatakse ka kunstsiidiks ja see on sellega võrdne oma läike ja luksusliku pehmuse poolest. Viskoosist valmistatud vaipu iseloomustab nende suur tihedus, kvaliteet ja vastupidavus. Viskoos kaotab märjalt oma tugevuse ja võib kahjustada, mistõttu tuleks vaipa keemiliselt puhastada.

Sünteetilised materjalid

Polüpropüleen

Üks kõige sagedamini kasutatav materjal vaipade valmistamisel, peamiselt selle taskukohase hinna, kerge hooldatavuse ja vastupidavuse tõttu. Sobib kasutamiseks põrandaküttel, ei ima niiskust ja on antistaatiliste omadustega. See on ideaalne allergikutele, kuna ei ima tolmu.

Polüamiid

Üks kõige vastupidavam vaibamaterjal. Seda on lihtne hooldada ja kannatab sageli isegi masinpesu. See on vastupidav bakterite ja hallituse suhtes ning omab suurepäraseid soojus- ja heliisolatsiooniomadusi. Polüamiidvaibad on sageli madala karvaga, mis on pehme ja annab sametise tunde. Ka odavam hind on plussiks.

Polüester

Pehme, õrn ja vastupidav kiud, mis ei ima niiskust. Sobib allergikutele ja on kõrge läikega. Kõrge karvaga vaibad näevad välja mahukad ja tihedad (shaggy), madala karvaga tükid meenutavad viskoosi või siidi.

Akrüül

Mugav ja pehme materjal, mida kasutatakse ka kunstkarusnaha valmistamiseks. See on katsudes soe, pleekimiskindel ja ei kogu tolmu. Kuna seda on lihtne hooldada ning see on vastupidav koidele, hallitusele ja bakteritele, kasutatakse seda sageli köögivaipade valmistamiseks.

Tootmismeetodid

Esialgu võivad kaks peaaegu identset vaipa olla kvaliteedi ja hinna poolest kardinaalselt vastandlikud. Seepärast on hea mõte enne ostu selgeks teha, kuidas teie unistuste vaip on valmistatud.

Käsitsi tootmine

Aasalised vaibad

Aasad (silmused) seotakse käsitsi lõime külge. Neid vaipu iseloomustab suur tihedus, kvaliteet ja seega ka hind.

Kootud vaibad

Vaip valmib kangastelgedel kootud lõnga põimimise teel, mis muudab lõpptoote tõeliselt kvaliteetseks. See on väga aeganõudev ja töömahukas meetod, mistõttu tuleb arvestada kõrgema ostuhinnaga. Kõige levinumad tooted on piklikud vaibad.

Tufitud vaibad

Karva õmmeldakse tuftipüstoliga lõime tagant sisse. See tootmismeetod võimaldab luua huvitavaid mustreid ja motiive.

Masintootmine

Kootud vaibad

Käsitsi kudumise puhul kootakse lõim läbi kudumisniidi mehaanilistel kangastelgedel.

Tuftitud vaibad

Se on kõige laialdasemalt kasutatav tootmismeetod, mille eeliseks on vaipade kõrge peenuse saavutamine. Vaip tuftitakse mehaanilise tuftimispüstoliga, mida juhib programm. Vaipa ei ole siin fikseeritud, seega lisatakse aluskihtidele täiendav tekstiilikiht suurema tugevuse saavutamiseks. Võib juhtuda, et aeg-ajalt eemaldub mõni karv, kuid selle pärast ei pea muretsema, see on vaiba loomulik omadus. Kui leiate üksiku väljaulatuva karva, kärpige see kääridega.

Liimitud vaibad

Need on loodud erinevate materjalikihtide liimimisel aluskihile, neil on sametine (plüüs) välimus.

Karvade pikkus

Erinevad vaibatüübid ei mõjuta mitte ainult välimust ennast, vaid ka pehmust ja seda, kuidas vaipa tuleb hooldada.

Millised on erinevad karvapikkused?

Buklee ehk lamedalt kootud vaibad (0 mm) - vastupidavad ja kergesti hooldatavad vaibad, mis sobivad terrassile, esikusse, kööki ja vannituppa.

Madal vaip (kuni 10 mm) - kergesti hooldatavad vaibad, mis ei võta nii palju mustust üles. Seetõttu sobivad need raskema koormusega ruumidesse - näiteks kööki.

Keskmine vaip (10-25 mm) - mitmekülgsed vaibad, mis sobivad elutuppa, magamistuppa ja lastetuppa.

Kõrge vaip - shaggy (üle 25 mm) - ideaalne pehme vaip voodi või diivanile.


Karvade reguleerimine

Lõigatud vaip - nende vaipade aasade otsad saab lõigata samale kõrgusele. Siis näeb vaip välja ühtlane ning mustrid ja värvid paistavad silma. Erineva kõrgusega lõigates saab vaip huvitava 3D-plastilise efekti.

Lõigatud vaipade tüübid

Saxony: Vaip on tasase pinnaga ja ühtlase välimusega. Kiud seisavad sirgelt, on tihedad ja enamasti madala karvaga.

Frisé: Keerdunud kiud tekitavad juhusliku, kähara efekti. Kiud on eri suundades, mistõttu varjab vaip hästi mustust ja jälgi.

Velour/Plush: Sile, pehme pind, kiudude otsad on paisutatud ja seisavad erinevates suundades. Vaip on rikkaliku ja plüšseeritud välimusega.

Kombineeritud: Erinevat tüüpi lõigatud kiud, tavaliselt mitme materjali kombinatsioon.



Aasaline vaip - need on koormuskindlad. Neil on suur vormimälu. See tähendab, et kiud taastavad pärast koormust oma algse kuju. Seetõttu sobivad need suurema koormusega ruumidesse, näiteks koridori või esikusse. Nad nõuavad vähem hooldust, mis on eriti suureks eeliseks välistingimustes kasutatavatele tükkidele.

Silmusevaipade tüübid

Buklee: Lame kootud, tahke vaip. Kasutatakse taimset päritolu looduslikke materjale ja sünteetilist polüpropüleeni. Seda vaipa näeme kõige sagedamini välivaipades, kuna need peavad olema vastupidavad ja vähe hooldatavad.

Aasaline (ühetasane): Ühtlase pikkusega aasad, puhas välimus, sileda pinnaga.

Aasaline (mitmetasandiline): Erineva pikkusega aasad loovad huvitavaid tekstuure, isegi 3D-efekte.

Lõigatud-aasaline: Lõigatud vaiba ja aasade kombinatsioon. Vaipadel on suurepärane dekoratiivne efekt.

Materjali tihedus

Mida suurem on vaiba märgitud tihedus, seda kvaliteetsem ja vastupidavam on see vaip. Mida rohkem materjali on aga selle tootmiseks kasutatud, seda kõrgem on ka hind.

Ka siin on erandeid - lamedalt kootud vaibad (nn buklee) on loomult vähem tihedad, kuid see ei tähenda, et nad on kehva kvaliteediga.

Vaiba suurus ja kuju

Kuigi suuruse valik sõltub ilmselgelt teie eelistustest, aitab teil otsustada mööbli tegelik paigutus. Mõelge, kas soovite, et teie diivan seisaks vaibal tervikuna või ainult esijalgadega. Kuigi õige suuruse valimiseks on mitmeid suuniseid, on siin mõned praktilised nõuanded. Märgi oma unistuste vaiba ümbermõõt toa põrandale kleeplindi abil. See annab sulle üsna selge ettekujutuse sellest, kuidas see visuaalselt välja näeb ja vajadusel saad oma otsust korrigeerida.

Kui sul on ümmargune söögilaud või diivanilaud, sobib sellele ebatavaline ümmargune vaip. Nelinurkne laud ei sobi aga hästi kokku ümmarguse vaibaga, seega valige ruudukujuline või ristkülikukujuline klassika.

Valik asukoha järgi

Viimane, kuid mitte vähem oluline, valige vastavalt asukohale. Köögis, söögitoas või koridoris hindate vastupidavat vaipa, mida saab vajadusel hõlpsasti pesumasinas pesta.

Naudite ka spetsiaalseid välivaipu oma terrassil. Need on enamasti lamedalt kootud, valmistatud vastupidavast sünteetilisest materjalist, mis ei pleegi päikese käes ja mida saab vajadusel sageli hõlpsasti aiavoolikuga loputada.

Pehmest ja kvaliteetsest materjalist, näiteks villast või viskoosist valmistatud vaibad sobivad ideaalselt elutuppa või magamistuppa voodi kõrvale. Teie paljastele jalgadele meeldivad ka rikkalikud kõrge karvaga vaibad, mida nimetatakse "shaggy".

Hooldus

Põhimõtteliselt on vastupidavad, lamedalt kootud bukleevaibad kõige lihtsamini hooldatavad ja sageli piisab vaid sellest, kui raputada või pühkida plekid kuiva lapiga ära. Seetõttu sobivad nad ka kõige paremini näiteks kööki, koridori või terrassile.

Mõningad puuvillased või sünteetilised vaibad on masinpestavad, sõltuvalt muidugi nende mõõtmetest.

Tutvu meie pesukõlblike vaipade valikuga.

Sünteetiliste vaipade jaoks on olemas ka spetsiaalsed puhastusvahendid, kuid kõige parem on järgida konkreetse tootja soovitusi. Kallimate tükkide ja kangemate plekkide ja määrdumiste puhul valige hoopis professionaalne puhastus - nii väldite vaiba pöördumatuid kahjustusi.