Bonami Days allahindlus kuni -50% | Haara allahindlusest kinni →
5 € teileRegistreerumineSisselogimineOstukorvMenu

Kuidas aiamööblit ja muud tehnikat talvel hoiustada

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Päevad, mil me saame aias aega veeta, on aeglaselt, kuid kindlalt lõppemas. Samal ajal, kui me kolime kenasti oma kodudesse sooja, peab aiamööbel üle elama külmad päevad õues. Kuigi see on mõeldud välitingimustes kasutamiseks, võivad külm ja lumi seda taastamatult kahjustada.

Ei ole garaaži või muud ruumi, kuhu kogu oma õuevarustus ümber paigutada? Planeeri üks päev, mille pühendad aia ja aiamööbli talvitamisele. Anname sulle näpunäiteid, kuidas seda teha ja milliseid abivahendeid talvitamiseks vajad.

1. Mööbli puhastamine enne talvitamist

Mööbel tuleb enne talvitamist puhastada ja töödelda. Kuidas seda teha? See sõltub sellest, millisest materjalist sinu aiamööbel on valmistatud. Ära unustage kruvisid pingutada ja kontrolli värvi seisundit, kui mööbel on lakitud.

Puidust aiamööbel

Puidust aiamööbli suurim vaenlane on niiskus. Et vältida selle sattumist puitu, täida praod ja lõhed puidukaitsevahendiga, lase kuivada ja lihvi seejärel liivapaberiga maha. Seejärel pese seebiveega, lase põhjalikult kuivada ja määri puidust aiamööbli hooldamiseks õli.

Pese tiikpuidust aiamööblit äädika ja sooja vee seguga. Pärast mööbli kuivamist kanna peale linaseemne- või tungraõli. Mõlemal juhul kasuta pehmet harja, et vältida pinna kriimustamist.

Plastikust aiamööbel

Külmakraadist madalamad temperatuurid muudavad plastmööbli hapraks. Lisaks sellele võivad plastmassist osad temperatuuride vaheldumise tõttu praguneda ja puruneda. Loputa plastist toolid ja plastist laud voolikuga. Sega ¼ tassi mahedat pesuvahendit 3,5 liitri sooja veega. Puhasta mööbel pehme harja või käsnaga. Loputa ja lase enne hoiustamist kuivada.

Rotangist aiamööbel

Pese kunstlikust rotangist aiamööbel voolikuga ja pese kangekaelne mustus maha leige seebiveega. Naturaalsest rotangist mööbli puhul kontrolli paju ja pühi määrdunud kohad kergelt niiske lapiga. Värvi koorunud kohad uuesti.

Metallist aiamööbel

Juhul kui sinu metallist aiamööbel on valmistatud alumiiniumist, on see peaaegu töövaba, sest see on peaaegu roostevaba. Probleemiks võivad aga olla mööblis olevad augud, mis vett läbi lasevad. Kuna talvised temperatuurid kõiguvad üle ja alla miinuskraadide, siis vesi jäätub ja sulab, mis võib raame nõrgestada. Seepärast veendu, et mööbel on enne ladustamist täiesti kuiv.

Kui mööbel on sepistatud, kipub ta roostetama. Õnneks on enamik aiakomplekte töödeldud, et seda vältida. Kuid mis võib seda potentsiaalselt kahjustada, on lindude väljaheide, mis on happelise koostisega. Enne talvitumist pese mööblilt väljaheide maha ja eemalda rooste peene liivapaberiga.

2. Aiamööbli talvitamine maksab sulle sada korda tagasi

Kui aiamööbel on puhastatud, parandatud ja töödeldud, võid hakata seda ladustama. Aiamööbli soetamine ei ole kõige odavam investeering ja selle talvitamine pikendab selle eluiga. Aiamööbli talviseks hoiustamiseks on mitmeid võimalusi:
  • kilekate või presendid: taskukohane viis aiamööbli kaitsmiseks talvel. Need sobivad aga pigem mööblile, mis ripub õhus või ei seisa otse niiskel pinnasel. Presentkatted ei ole põhjaga, seega võib niiskus sattuda mööblile altpoolt.
  • Kilekatted: suurepärane kaitse aiamööblile vihma, lume, jää, soolapritsmete, mustuse jms eest. Paljudel on isoleeritud õmblused ja tuulutusavad, et vältida niiskust. See muudab aiamööbli talvitumise kiiremaks ja selle võib jätta aastaringselt ja iga ilmaga aeda.
  • Aia hoiukastid: väike aiamööbel ja eriti aiavarustus vajavad ka talvel korralikku kaitset. Mõned aiakastid on suurepärased selle poolest, et neil on suurem kandevõime.
  • Grilliümbrised: sa peaksid ka oma grilli talvitama. Paljudel inimestel ei ole selleks kodus ruumi, seega on grilliümbris ainus võimalus. Enne talvitamist puhasta ja kuivata see kindlasti korralikult ning seejärel hoia seda ümbrises.
Bonami nõuanne: Sa ei taha oma aiamööblit ja -seadmeid talveks õue jätta? Hangi aiaehitis, mis pannakse põrandakonstruktsioonile, soklile või õuekivile. Kindlasti saad maja kasutada aastaringselt, näiteks muruniiduki, harkide ja muude esemete hoiustamiseks.